5W-40 – це що?

 • 5W-40 – це що?

5W-40 – це що?

Що таке SAE

Багато автовласників вибирають моторні оливи «за звичкою» – беруть те, що рекомендують виробники авто. Чи виправданий такий підхід? Так, цілком. Але що робити, якщо звичку довелося змінити?

 • Якщо потрібної оливи не виявилося у продажу?
 • Якщо ви вирішили скуштувати продукт іншого виробника?
 • Якщо ви купили не новий автомобіль і не знаєте, яку оливу заливали в нього раніше?

У кожному випадку вам знадобиться оперативно знайти відповідний аналог. Щоб знизити ймовірність помилки, краще навчитися самому розбиратися в моторних оливах. Для цього достатньо знати хоча б основні деталі, а саме класифікацію продуктів за різними стандартами. В рамках цієї статті ми займемося розшифровкою однієї з найпопулярніших на сьогодні видів олив 5W-40. Ми розберемо це скорочення, значення його елементів і поговоримо, коли її варто заливати і з чим її можна змішувати.

Спочатку скажемо, що це означає класифікацію олив за стандартом SAE. Цей стандарт був запроваджений Американською спільнотою автомобільних інженерів (Society of Automotive Engineers), яка згодом перетворилася на великий світовий концерн SAE.

Так як з розвитком нафтової промисловості стандарти та способи виробництва моторних олив змінювалися, виникла потреба їхньої класифікації за певними параметрами. У специфікації SAE за основу була взята в'язкість, а точніше її значення за низьких і високих температур. Виробники повинні контролювати відповідність показника в'язкості вимогам, необхідним для правильної роботи двигуна. Необхідно, щоб мастильний матеріал одночасно відповідав двом умовам:

 • Легко прокачувався каналами системи змащування при низькій температурі.
 • Забезпечував достатню несучу здатність захисної плівки за робочої температури двигуна.

Якщо продукт не відповідав цим вимогам, він не міг бути сертифікований SAE.

Користуючись своїм впливом, співтовариство (до його засновників входили Генрі Форд та Ендрю Райкер) зобов'язало всіх виробників відповідати новим стандартам та маркувати свої продукти. Таке рішення виявилося прийнятним для виробників з інших країн, і незабаром SAE став міжнародним. Зрозуміло, розвиток промисловості не зупинилося, і стандарт адаптувався під нові реалії.

Сьогодні ви зможете вибрати оливу по SAE незалежно від того, в якій країні світу знаходитесь. Вона буде відповідати тим самим стандартам.

Як позначаються оливи по SAE?

З усіх стандартів, що застосовуються сьогодні, його можна вважати одним із найбільш зрозумілих, тому що в найменуванні вже міститься вся необхідна інформація.

Саме позначення складається з двох частин і виглядає так xW-y, де на місці x і y стоять числа. Вони показують параметри динамічної та кінематичної в'язкості при нормативних температурах.

Якщо ви не займаєтеся вивченням моторної оливи з погляду фізики та хімії, то це визначення, швидше за все, не буде вам зрозумілим. Тому зазначимо головне:

Цифри в позначенні SAE дозволяють зрозуміти, при яких температурах олива, залита в двигун, буде зберігати необхідні показники для виконання своїх функцій.

Тепер скажемо кілька слів про значення кожного показника. У нашій схемі xW-y:

 • х позначає нижчу планку температури, тому пишеться разом із літерою W, що позначає Winter (Зима). Цей показник є у зимових і всесезонних олив;
 • y означає верхню планку температурного режиму. Цей показник присутній у літніх та всесезонних оливах.

Розшифровка оливи 5W-40

Олива 5W-40 знаходиться приблизно на тих же позиціях, що й 5W-30, але додає один поділ праворуч, у бік високої температури.Це робить її одним з найбільш універсальних продуктів із усіх представлених.

Чому ж ми не говоримо цього, наприклад, про SAE 0W-50, адже його температурний діапазон значно ширший? Така олива потрібна для роботи двигуна в екстремальних умовах, з якими не стикається більшість автолюбителів.

Повертаючись до 5W-40, звернемо увагу на його температурний діапазон, що знаходиться в проміжку від -35℃ до +40℃. Олива з такими показниками відноситься до категорії всесезонних та зберігає оптимальні показники в'язкості як у зимовий, так і в літній період.

Ось інші її технічні характеристики:

 • Прокачування -35 ℃. При нижчій температурі олива не прокачуватиметься каналами.
 • Провертання -30 ℃. Це мінімальна температура, за якої можна безпечно запускати двигун.
 • Кінематична в'язкість за t=100℃ 12,6—16,3 мм2/с. У цій межі повинна бути в'язкість в умовах розігрітого двигуна.
 • Кінематична в'язкість при t=40℃ 89-97 мм2/с. В'язкість оливи при високих показниках температури навколишнього середовища.
 • Динамічна в'язкість CCS при t=-30℃ <6600 мПас. Показник визначає можливості оливи з енергозбереження при заданій температурі.
 • Температура спалаху >224℃. За цієї температури відбувається спалах.
 • Температура замерзання ~-45℃. За цієї температури олива замерзає.

Якщо на упаковці оливи (ми маємо на увазі фірмові продукти, а не підробки) є маркування 5W-40, то ви можете не сумніватися в тому, що воно відповідає всім цим значенням. 

Це означає, що повністю справний мотор (з робочими стартерами, що функціонує системою охолодження та зарядженим акумулятором), зможе запускатися без проблем при температурі від -35℃ до +40℃.

Яка основа може бути в оливи 5W-40?

Специфікація SAE стосується лише в'язкості оливи та не накладає обмежень щодо її складу. Мастильні матеріали на чистій мінеральній основі сьогодні зустрічаються все рідше і вже довели свою неспроможність у конкуренції з синтетикою та напівсинтетикою, тому зачіпати їх у цій статті ми не будемо, а поговоримо про переваги сучасних продуктів.

Оливи 5W-40 на напівсинтетичній основі

Точніше сказати, що вміст мінеральних компонентів у них становить приблизно 60-70 %, а синтетичних – 30-40 %, залежно від виробника.

Ці компоненти є основою для продукту. Чим якісніша база, тим якісніший товарний продукт.

На відміну від мінеральних олив, напівсинтетика відрізняється великими показниками стабільності. Це означає, що мастильний матеріал зберігає свої захисні та очисні властивості в ширшому температурному діапазоні, що відповідає вимогам SAE. Присадки сприяють утворенню плівки на елементах двигуна як у спеку, так і в холод, а додаткові присадки збільшують інтервал між замінами оливи.

Оливи 5W-40 на синтетичній основі

Вони вважаються найбільш ефективними серед аналогів, хоча їхня вартість значно вища. Такі оливи виробляються штучно, і всі їхні показники контролюються. Такі рідини не потребують частої заміни, надійно захищають елементи двигуна від зношування, видаляють існуючі відкладення і перешкоджають утворенню нових.

Вибір оптимальної основи залежить, в першу чергу, від можливостей вашого автомобіля та ваших уподобань.

Декілька слів про змішування олив 5W-40

Якщо вам необхідно долити одну мастильну рідину в іншу, ви можете це зробити, але за умови, що вони будуть сумісні. Тому, при змішуванні олив 5W-40 варто дотримуватися наступних правил:

 • Не знижувати якість оливи. Це означає, що змішувати варто або оливи з однією основою (мінеральні з мінеральними, синтетичні з синтетичними), або з більш якісною основою (напівмінеральне з синтетичним).
 • По можливості не змішувати оливи з однаковою в'язкістю, але від різних виробників. Така комбінація становить певний ризик, навіть якщо використовуються продукти з однаковою базою. В оливах від різних виробників використовуються різні комплекти присадок, які при змішуванні можуть почати реакцію та випасти в осад.
 • Виявляти обережність при змішуванні оливи із різною в'язкістю. Навіть якщо це будуть продукти від одного виробника, варто врахувати, що температурний режим може змінитися. Наприклад, якщо ви доливаєте 5W-30 до 5W-40, то в'язкість суміші буде не на рівні одного з продуктів, а між ними. Щоб убезпечити себе, орієнтуйтесь на менші значення.
 • Будьте уважні при змішуванні олив з однаковою в'язкістю від одного виробника. У продуктів деяких виробників склад присадок ідентичний, а значить з осадом ви, найімовірніше, не зіткнетеся. І тут змішувати їх можна без ризику. У той же час, в одного бренду може бути багато лінійок з однаковою в'язкістю, але з різним складом присадок. У цьому випадку змішувати оливи заборонено, оскільки велика ймовірність початку реакцій.

Який висновок можна зробити з цього? Якщо ви можете визначити ймовірність початку реакцій щодо складу оливи, то застосовуйте власні знання (і надішліть своє резюме одному з виробників ПММ). Якщо ж ви не маєте таких знань, не ризикуйте, адже інакше ви ризикуєте серйозно нашкодити своєму автомобілю.

02.02.2022 13:38:37
0
61